Zasady

Cel i zakres tematyczny czasopisma

Annales Universitatis Cracoviensis. Studia ad Bibliothecarum Scientiam Pertinentia publkują orginalne rozprawy naukowe z zakresu szeroko poljętej bibliologii. Podstawową wersją czasopisma jest wersja drukowana

Głowne działy:

A.    Artykuły i rozprawy.
Informacja naukowa
Historia książki i bibliotek
Czasopiśmiennictwo, kultura literacka
B.    Materiały
C.    Recenzje
D.    Kronika naukowa. Sprawozdania

Rada naukowa

• prof. dr hab. Brigitte Gautier (Université Charles-de-Gaulle - Université Lille III, France)
  • prof. dr hab. Elżbieta Gondek (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  • prof. dr hab. Grażyna Gzella (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
  • dr Urszula Kolberová (University of Ostrava, Czech Republic)
  • doc. dr Olga Kołosowska (Ivan Franko National University of Lviv, Ukraine)
  • prof. dr hab. Tomasz Mielczarek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
  • doc. dr hab. Lidija Snitsarchuk (The Lviv National Vasyl Stefanyk Scientific Library of Ukraine)
  • prof. dr Marek Sroka (University of Illinois at Urbana-Champaign, United States of America)
  • prof. dr hab. Witalij Telwak (University of Drohobych, Ukraine)
  • prof. PhDr. Jiří Trávníček, M.A. (Institute of Czech Literature of the CAS)
  • dr hab. Grażyna Wrona prof. UP (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie)

Działy

Prolegomena

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Zaznaczone Recenzowane

Artykuły / Articles

Materiały / Materials

Recenzje / Reviews

Kronika / Chronicle

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Niezaznaczone Recenzowane

Proces recenzji

Teksty nadsyłane przez Autorów do „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia ad Bibliothecarum Scientiam Pertinentia” podlegają procedurze recenzowania zgodnie z zasadami obowiązującymi w czasopismach naukowych. Proces recenzowania przebiega w dwu etapach: w pierwszym etapie dokonywana jest wstępna kwalifikacja przez Komitet Redakcyjny, a w razie wątpliwości tekst jest kierowany dodatkowo do recenzji wewnętrznej dokonywanej przez członków Komitetu Redakcyjnego. W drugim etapie, zgodnie z modelem double-blind review process, teksty są kierowane anonimowo do niezależnych recenzentów, aby zapobiec konfliktowi interesów pomiędzy stronami. Recenzenci wyrażają swoją opinię o publikacji w formie pisemnej, ze zwróceniem szczególnej uwagi na spełnianie przez nią kryteriów naukowych oraz poprawności merytorycznej. Opinia Recenzenta powinna zawierać jednoznaczną konkluzję dotyczącą skierowania danego tekstu do druku bądź jego odrzucenia. Na tej podstawie Komitet Redakcyjny podejmuje decyzję o odrzuceniu publikacji, przyjęciu jej do druku lub odesłaniu do Autora w celu naniesienia poprawek. W tym ostatnim przypadku Autorzy otrzymują do wglądu teksty recenzji – po uprzednim usunięciu z nich informacji o tożsamości Recenzentów. Teksty zaakceptowane do druku podlegają adiustacji merytorycznej i technicznej, a także korekcie redakcyjnej i autorskiej. Zasady przygotowania maszynopisu zostały podane w zakładce „Dla Autorów”. Redakcja czasopisma „Studia ad Bibliothecarum Scientiam Pertinentia” informuje, że w trosce o rzetelność i jakość zamieszczanych tekstów wymaga od Autorów stwierdzenia, iż praca została wykonana zgodnie z normami etycznymi oraz że nie została opublikowana w innym czasopiśmie. Ponadto w przypadku prac wielu autorów należy ujawnić rzeczywisty wkład poszczególnych osób w powstanie publikacji (z podaniem afiliacji oraz kontrybucji, tj. kto jest autorem koncepcji, założeń, metod itp.). Wszystko to ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym praktykom, takim jak „ghostwriting" czy „guest authorship”.

Recenzenci 2013-2018

• prof. dr hab. Hanna Tadeusiewicz, UŁ
  • dr hab. Katarzyna Tałuć, UŚ
  • dr hab. Marek Tobera, UW
  • prof. dr hab. Jiří Trávníček, Institute of Czech Literature of the CAS, Czech Republic
  • dr hab. Anna Turula, prof. UP
  • dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb prof. UR
  • prof. dr hab. Jadwiga Woźniak-Kasperek, UW
  • prof. dr hab. Bronisława Woźniczka-Paruzel, UMK

Lista recenzentów z lat ubiegłych

Zasady recenzowania
Formularz recenzyjny

Polityka Open Access

Periodyk oferuje dostęp do zawartości w systemie Open Access na zasadach licencji niewyłącznej Creative Commons (CC BY-NC-ND 4.0).

Licencja Creative Commons
Wszystkie artykuły zawarte w AUPC.SBSP są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe

This journal provides immediate open access to its content on the principle that making research freely available to the public supports a greater global exchange of knowledge.

Licencja Creative Commons
Artykuły zawarte w AUPC.SBSP są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Ann. Univ. Paedag. Crac. Stud. ad Bibliothec. Sci. Pertin. = ISSN 2081-1861 (print), ISSN 2300-3057 (online). Webmaster: Władysław Marek Kolasa.